SPORTS EXTERNAL ACHIEVEMENTS
BASKET BALL 2016-17
S.NoName of the StudentCl & SecEventPositionVenue & DateRemarks
1RAJEEV NANDYALX-CBasket BallRunners Kargi Fest Inter School Tournament,On 03-08-2016 to 06-08-2016 Ymca, Narayanaguda -
2YESHWANTH SATYADEV YEDLAX-A
3HARI PRASHANT BHIMARAJUX-A
4VASUDEV J.KX-A
5SAI ROHAN BANGARIX-B
6AMMAR ABDUL HAFEEZX-B
7DEVERAPALLI SAI VAIBHAV REDDYIX-B
8VENKATA SAI RAVI TEJAX-B
9KAUSHIK SINGIRIKONDAX-B
10YASH DUTT KOTAGIRIX-C
11GOWTHAM VIGNESH KVIII-B
12SAHITH MAGULURIVIII-C
BASKET BALL

HDSGF BASKET BALL TOURNAMENT 2015.16

S.NoName of the StudentCl & SecEventPositionVenue & DateRemarks
1KADALI SAI ANURAG10. AUNDER 17 BOYS“STATE LEVEL PARTICIPATED”HYDERABAD DISRICT SCHOOL GAMES FEDERATION HAS ORGANIZED DISTRICT LEVEL TOURNAMENT 5 STUDENTS GOT SELECTED FOR STATE LEVEL TOURNAMENT
2JAYANTH CHALL 10. C
3AKSHATHA LAKSHMI10. DUNDER 17 GIRLS
4K. GOWTHAM VIGNESH7. BUNDER 14 BOYS
5NAMRATA.M7. FUNDER 14 GIRLS

HDSGF BASKET BALL TOURNAMENT

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 Dhruv Rama Tiwari VIII E UNDER 14 BOYS I Place HDSGF Under 14 Basket Ball Tournament Held At Victory Play Ground On 22nd & 23rd August 2013 5 Students were selected for U/14 state team 1.Dhruv Rama Tiwari 2.Jayanth Chaitanya 3.Anurag Sai Kadali 4.Akshata Lakshmi 5.G.Sahithi
2 Jayanth Chaitanya. P VIII E
3 Tarun Teja N.C.V VIII E
4 Rohit Raj Satharla VIII E
5 M. Amod Kanth Reddy VIII E
6 Anurag Sai Kadali VIII A
7 K. Venkata Siva Charith VIII A
8 Vishal Varma Alluri VIII B 3 Students were selected for U/17 state team 1. Abhinav Gupta 2.K.Sampath Kumar Reddy 3.Sushmitha
9 Viren Dayal VIII A
10 Nikhil Reddy.G VIII C
11 G. Bhargav VIII B
12 Rithik Porandla VIII A
13 Daduvy Navaneeth VIII A
Anurag Sai Kilari of class VIII played for Hyderabad District team & won Second place in Inter District Basket Ball Tournament

KARGIL FEST INTER SCHOOL BASKET BALL TOURNAMENT

S.NoName of the StudentCl & SecPositionVenue & DateRemarks
01K. Gowtham Vignesh7B2nd placeKargil Fest Inter school Basket ball Tournament YMCA, NARAYANAGUDA,06-08-15 to 08-08-15-
02Maguluri Sahith7C
03A M Jay Reddy8C
04Sainadh.J7A
05S.Medhansh7C
06K.Aashrith7G
07Pardhiv.Y7B
08M.S.Harshith7D
09K.Venkat Abhilash7B
10G. Abhinav 7G
11K.Sathvik7F
12Praneeth.D7A
13Achyut.D7B
14Jagadeep.S7A
15N.Sathvik7F
16U. Chandraprabhat7G

LITTLE FLOWER HIGH SCHOOL INTER SCHOOL BASKET BALL TOURNAMENT

S.NoName of the StudentCl & SecPositionVenue & DateRemarks
01Kadali Sai Anurag10-AWINNERSLITTLE FLOWER HIGH SCHOOL Inter School BASKET BALL Tournament LITTLE FLOWER HIGH SCOOL ,ABIDS,HYDERABAD, 18-08-15 to 20-08-15-
02Jayanth Chaitanya10-C
03K. Venkata Siva Charith10-A
04Dhruv Rama Tiwari10-D
05Alluri Vishal Varma10-B
06Rajeev Nandyal9-A
07M. Mithravarun 10-E
08G. Nikhil Reddy10-E
09R. Anirudh10-A
10Jeswith Vemulapalli10-A

HDSGF INTER SCHOOL BASKET BALL TOURNAMENT

S.NoName of the StudentCl & SecPositionVenue & DateRemarks
01Kadali Sai Anurag10-ARUNNERSHDSGF Inter School Basket Ball Tournament ,VICTORY PLAY GROUND, CHEDERGHAT ,Hyderabad, 08-09-15 to 10-09-15-
02Jayanth Chaitanya10-C
03K. Venkata Siva Charith10-A
04Dhruv Rama Tiwari10-D
05Alluri Vishal Varma10-B
06Rajeev Nandyal9-A
07M. Mithravarun 10-E
08G. Nikhil Reddy10-E
09R. Anirudh10-A
10YEDLA YESHWANTH SATYA DEV9A
11SAI ROHAN BANGARI9A
12B. HARI PRASHANT9A

HDSGF INTER SCHOOL BASKET BALL TOURNAMENT

S.NoName of the StudentCl & SecPositionVenue & DateRemarks
01Kadali Sai Anurag10-ARUNNERSHDSGF Inter School Basket Ball Tournament ,VICTORY PLAY GROUND, CHEDERGHAT ,Hyderabad, 08-09-15 to 10-09-15-
02Jayanth Chaitanya10-C
03K. Venkata Siva Charith10-A
04Dhruv Rama Tiwari10-D
05Alluri Vishal Varma10-B
06Rajeev Nandyal9-A
07M. Mithravarun 10-E
08G. Nikhil Reddy10-E
09R. Anirudh10-A
10YEDLA YESHWANTH SATYA DEV9A
11SAI ROHAN BANGARI9A
12B. HARI PRASHANT9A

SELECTED STUDENTS FOR STATE LEVEL BASKETBALL TOURNAMENTS

S.NoName of the StudentCl & SecEventVenue & DateRemarks
01KADALI SAI ANURAG10-ABASKET BALL To be informed laterSelected for UNDER-17 state level BASKETBALL TOURNAMENT
02JAYANTH CHAITANYA10-CBASKET BALLTo be informed laterSelected for UNDER-17 state level BASKETBALL TOURNAMENT
03K. GOWTHAM VIGNESH7BBASKET BALLTo be informed laterSelected for UNDER-14 state level BASKETBALL TOURNAMENT
04NAMRATA.M7FBASKET BALLTo be informed laterSelected for UNDER-14(girls) state level BASKETBALL TOURNAMENT
05AKSHATHA LAKSHMI10DBASKET BALLTo be informed laterSelected for UNDER-17(girls) state level BASKETBALL TOURNAMENT
BADMINTON 2016-17
S.NoName of the StudentCl & SecEventPositionVenue & DateRemarks
1M.Shashank Sai VII-ABadminton (Doubles)WinnerOn 25-07-2016 to 27-07-2016.KVBR Indore Stadium Hyderabad. -
Badminton (Singles)Runner
2K.Srinivasa Rao IX-DBadminton (Doubles)RunnerOn 25-07-2016 to 27-07-2016.KVBR Indore Stadium Hyderabad. -
3K.Sri Harsha V-CBadminton RunnerOn 21,22 Aug,2016 Johnson Grammar School, HYD. -
BADMINTON 2015-16

TELANGANA DISTRICT BADMINTON TOURNAMENT

S.NoName of the StudentCl & SecEventPositionVenue & DateRemarks
01M.Shashaank saiVI-AU-13 singlesI PlaceBadminton Championship held at KVBR Indore stadium. 7th June 2015.Shashaank bagged singles and doubles title.
02M.Shashaank saiU-13 doublesI Place
S.NoName of the StudentCl & SecEventPositionVenue & DateRemarks
01M.Shashaank saiVI -AU-13 singlesII PlaceMadhuranagar Indoor Stadium from 23rd to 26th june.Shashaank bagged singles and doubles title.
02M.Shashaank saiU-13 doublesII Place
BADMINTON 2014-15

HDSGF Badminton Tournament-2014

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 K.Sai Akhil X U-17 Doubles Gold Medal Badminton Tournament held at LB Stadium. 9th and 10th September 2014.
2 T.Sri Ram X
3 Kota Srinivasa Rao VII U-14 Doubles
4 M.Shashank Sai V

Times Badminton little champion – Times of India

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 Mahitha Alapati X B U-15 Girls Doubles Winners GURUGOBIND SINGH GHMC INDOOR STADIUM held at Dharam Karan Road Ameerpet on 1st – 3rd August 2013
2 Areeba Alvi VIII D
3 K.Sai Akhil X C U-15 Boys Doubles Runners
4 N.Vijay Tarshit X E
5 K.Srinivasa Rao VII D U-13 Boys Doubles II Runners
6 Y.L.Arun VIII D
7 M.Varshith Reddy VI A U-13 Boys Doubles II Runners
8 M.Shashank Sai V A
9 K.Sai Charishma IV D U-13 Girls Doubles II Runners
10 K.Sai Chatura IV C

Hyderabad District Badminton Championship-2014

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 B.Hansika III F U-10 Singles II Place Badminton Championship held at BHEL Ramachandrapuram on 27th to 29th June 2014.
2 B.Hansika III F U-10 Doubles II Place
3 B.Hansika III F U-13 Girls Doubles II Place
4 K.Sai Akhil X U-15 Doubles III Place
5 K.Srinivasa Rao VII U-13 Doubles III Place
6 K.Srinivasa Rao VII U-13 Singles III Place

2013-14

HDSGF BADMINTON TOURNAMENT

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 P.Sreya X U-17 Girls Singles I Place HDSGF Badminton Tournament held at L.B.Stadium on 30th & 31st August 2013 Due to 128 entries in each category they have conducted only singles
2 P.Anurudh X U-17 Boys Singles II Place

JAIN INTERNATIONAL SCHOOL INVITATIONAL BADMINTON TOURNAMENT

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 B.Varshith Reddy V E U -10 Singles II Place Jain International School Annual Inter School Badminton Tournament held at PJR Indoor Stadium Chanda Nagar on 18th & 19th August 2013
2 M.Shashank Sai IV U -10 Doubles I Place
3 B.Varshith Redy V E
4 M.Sanjana VIII U -13 Doubles II Place
5 K.Naveena Chowdary VIII
6 P.Sreya X U – 16 Doubles III Place
7 M.Shashank Sai IV U -10 Singles III Place
8 K.Srinivasa Rao VI U -13 Doubles III Place
9 S.Nishanth VI
10 K.Srinivasa Rao VI U -13 Mix Doubles III Place
11 M.Sanjana VIII
12 T.Sriram IX U -16 Mix Doubles III Place
13 K.Naveena Chowdary VIII
FOOT BALL
S.NoName of the StudentCl & SecEventPositionVenue & DateRemarks
1MOHAMMED BILAL AZAM10 CUNDER 15II RUNNERS UP SACHDEV SPORTS AT TIRMULGIRI FOOTBALL GROUND FROM 17TH TO 23RD DECCEMBER 2015 BILAL AHMED GOT BEST STRIKER AWARD
2KASIF AHMED10 E
3DANISH GADA10A
4KAUSHIK PUSHADAPU10A
5K.THRIBHUVAN REDDY9 D
6K.HEMANTH9 C
7K.RAVI KISHORE9 C
8RISHAB SHIVA TEJ .ADDI9 D
9M.SAI ANUDEEP9 E
10SUFIAN RIZA10 C
11M.PATTABHI10A
12VIJAY VARMA10 E
13DEEPAK.N9A
14V.JASWITH10A
15SAYED MUSTAFA 9A

HDSGF UNDER 17 FOOT BALL (GIRLS)

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 T.Sruthi X C UNDER 17 GIRLS I Place HDSGF Under 17 Foot Ball Tournament held at HPS Begumpet on 24th August 2013 9 Girls were selected for state team 1. Sindhu Datla 2. Alekhya U 3. P.Shreya 4. P .Sarvani 5. K.GJ.N.N.Jyotsna 6. Apurva Gadde 7. Snehitha. Y 8. G.Divya Sri Mukhi 9. G.Trishka
2 Sindhu Datla X B
3 Alekhya U X B
4 P.Shreya X
5 P.Sarvani X B
6 K.GJ.N.N.Jyotsna IX B
7 N.Sravya X B
8 P.Vyahruthi X B
9 Apurva Gadde X D
10 Snehitha.Y X C
11 H.Deepali Varma IX B
12 C.Divya Bhavani X C
13 M.Poorvaja IX A
14 G.Divya Sri Mukhi X A
15 G.Trishka X E

HDSGF UNDER 19 FOOT BALL (Boys)

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 K.Nagarajuna XI B UNDER 19 Boys Open Selection HDSGF Under 19 Foot Ball Tournament held at Gymkhana Ground Secunderabad on 04/11/2013 2 Boys were selected for Ranga Reddy team 1. K.Nagarajuna 2. Anirudh Raidu
2 Anirudh Raidu XI C
ATHLETICS 2015-16

LONG JUMP

S.NoName of the StudentCl & SecEventPositionVenue & DateRemarks
01N.Deepak IX – ALONG JUMP2ND PLACE H.P.S. BEGUMPET HYDERABADSelected for state level
02P.Spoorthy ReddyIX- CLONG JUMP3RD PLACE
ATHLETICS 2014-15

HDAA ATHLETIC MEET

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 G.Hardhika Reddy VIII Long Jump Gold Medal Gachibowli Stadium on 27/06/2014 G.Hardhika Reddy selected for State level Athletic Meet
2 D.C.Kamala IX Long Jump Bronze Medal
3 N. Deepak VIII Long Jump Silver Medal

Prof. Jaya Shankar Open Telangana Athletic Meet

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 P. Divya X 100 Mts III Place Athletic Meet held at Gachibowli Stadium on 21/06/2014. -
2 I. Bhavana X 1000 Mts I Place
3 A. Sresta X 1000 Mts II Place
4 Hardhika reddy VIII 100 Mts I Place
5 Hardhika reddy VIII Long Jump II Place
ATHLETICS 2013-14

HDSGF ATHLETIC MEET

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 P.Sreya X Discus Throw I Place HDSGF Athletic Meet Held at L.B. Stadium On 26th & 27th August Allowed to participate only 2 events per an athlete
2 M.Astalakshmi X Long Jump I Place
3 Mudit Sudhir Agrawal X Discus II Place
4 M.Astalakshmi X 100 Mts II Place
5 N.C.Aswin X 400 Mts III Place
6 N.Sai Dinesh X Triple Jump III Place
7 N.C.Anvitha VIII 3000 Mts Walk III Place
8 N.Sai Sudhir X 5000 Mts Walk III Place
9 P.Sreya X 200Mts II Place
10 M.Astalakshmi X 4X100Mts Relay II Place
11 P.Sreya X
12 N.Gayatri VII
13 N.Sagarika VIII

RANGA REDDY DISTRICT ATHLETIC MEET – 1

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 M.Astalakshmi X B Long Jump I Place Ranga Reddy Dist Athletic meet Held at Gachibowli Stadium on 10/08/2013 Allowed to participate only 2 events per an athlete
2 Mudit Sudhir Agarwal X E Discus Throw II Place
3 G.Hardhika Reddy VII- B 800 Mts II Place

HYDERABAD DISTRICT ATHLETIC MEET

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 M.Astalakshmi X B 100 Mts I Place Hyderabad District Athletic meet Held at Gachibowli Stadium on 18/08/2013 UNDER-16 GIRLS BAGGED TEAM CHAMPIONSHIP M.ASTA LAKSHMI Selected for National Athletic Meet which will be held at Ranchi (Jharkhand) in the month of December
2 400 Mts II Place
3 long jump II Place
4 P.Shreya X D 400 Mts I Place
5 G.Hardhika Reddy VII- B 800 Mts II Place

HYDERABAD DISTRICT ATHLETIC MEET – 2

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 M.Ashta Lakshmi X Long Jump I Place G.M.C.Balayogi Stadium 14th September 2013 Selected for State Team
2 Mudit Sudhir Agrawal X DiscuS III Place
3 M.Ashta Lakshmi X 100 Mts III Place

DPS EUROPHIA INTER SCHOOL ATHLETIC MEET

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 M.Astalakshmi X 100 Mts I Place DPS Khajaguda 30th & 31st October 2013 We won 3 events out of 6 events
2 P.Sreya X 400 Mts II Place
3 M.Astalakshmi X 4X100Mts Relay II Place
4 P.Sreya X
5 K.Aiswarya XI
6 A.Sreshta IX
7 Divya Poluri IX

DPS EUROPHIA INTER SCHOOL ATHLETIC MEET

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 M.Astalakshmi X Long Jump II Place CBSE Athletic Meet Karnataka on 7th – 11th Nov 2013 Selected for National Meet
THROW BALL 2016-17
S.NoName of the StudentCl & SecPositionVenue & DateRemarks
1NAVYA KANDULAVIII-BRunners Kargi Fest Inter School Tournament,On 03-08-2016 to 06-08-2016 Ymca, Narayanaguda
2RUDHRA ANANDVII-D
3KANNEPALLI RASMI BHUKTAVIII-B
4SHRAVYA MUNUGALAVIII-A
5ALLURI BHARGAVIVIII-A
6BHAVIKA UMMADISETTIVII-C
7DIVYA SREE RAPAKAVII-A
8SHANMUKHA BHARATI CHALLAVII-A
9SRIKEERTHIKA GOGINENIVII-A
10SRISTI SOMVII-C
11TEJASWI TALASILAVIII-B
THROW BALL

KARGIL FEST INTER SCHOOL THROWBALL TOURNAMENT

S.NoName of the StudentCl & SecPositionVenue & DateRemarks
01D.KamalaX B2nd placeKARGIL FEST INTER SCHOOL THROW BALL TOURNAMENT YMCA, NARAYANAGUDA 28-07-15 to 31-07-15Runners position
02V.V.PranaviX B
03Ch.AnoushkaX A
04Sankeerthana .KX A
05S.SrithijaaX E
06N.GayathriIX D
07P.GeetikaX D
08P.Spoorthy ReddyIX C
09BhuvanaIX C
10N.ManaswiniIX B
11G.Sai CharithaIX D
12N.KumudaIX B
13TasmeenaIX A
14J.HimajaIX A
15M.SanjanaX A
S.NONAME OF THE STUDENTCL&SECEVENTPOSITIONVENUE & DATEREMARKS
1P.SPOORTHI REDDYIX-CTHROWBALL1ST BISON TRAINING GROUNDS, Secundrabad, on 05th of June, 2015.Our Girls’ Team got 1st place in the Throw ball tournament.
2N.GAYATHRIIX-D
3B.DESIKAIX-D
4K.KUMUDAIX-B
5A.AREEBA ALVIIX-B
6N.MANASWINIIX-B

HDSGF THROW BALL TOURNAMENT (UNDER 14 GIRLS)

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 V.Pranavi VIII C UNDER 14 GIRLS I Place HDSGF Under 14 Throw Ball Tournament Held At GHMC Grounds Musheerabad On 6th & 7th September 2013 U/14 5 Girls were selected for state team 1. V.PRANAVI 2. D.KAMALA 3. CH.ANOUSHKA 4. K.S.SANKEERTHANA 5. S.SRITHIJAA U/17 2 Girls were selected for state team 1. SRUTHI-X 2. HIRANMAYI-X
2 D.Kamala VIII C
3 I.Saditha VII C
4 CH.Anoushka VIII C
5 K.S.Sankeerthana VIII E
6 S.Srithijaa VIII E
7 D.Namratha VIII E
8 Geethika VIII E
9 K.Yashaswi Rao VII D
10 B.Desika VII D
11 Sravani VII D
12 K.Aarthi VI D
HAND BALL 2014.15

Hyderabad District Handball Tournament

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 A.Sreshta X D U-17 GIRLS II Place Hyderabad District Handball Tournament held at L.B. Stadium on 22nd & 24th July 2014 Our girls team got selected for super league tournaments which will be held in the month of August 2014
2 I .Bhavana X-D
3 B.Divya X-C
4 P. Divya X-B
5 Reshma Kamala.J X-A
6 M.Poorvaja X-B
7 M. Sai Nithya X-A
8 Kamala.DC IX-B
9 Sankeerthana.K IX-A
10 Geethika .P IX-D
11 Srithijaa.S IX-E
12 Naveena.K IX-E
13 Sagarika .N IX-A
HAND BALL 2013.14

HDSGF HANDBALL TOURNAMENT

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 D.Sindhu X B U-17 GIRLS II Place HDSGF Handball Tournament held at L.B. Stadium on 2nd & 3rd September 2013 D.Sindhu M.Sai Nithya T.Hima Bindu M.Poorvaja & N.Sai Sudhir X Sai Srinadh X selected for state team which will be held at warangal
2 C.Sushmitha X A
3 G.Sri Mukhi X A
4 K.Kamalika X B
5 P. Sreya X D
6 M.Sai Nithya IX B
7 T.Hima Bindu IX C
8 M.Poorvaja IX A
9 I.Bhavana IX D
10 A.Sreshta IX E
11 B.Divya IX D
12 B.Sanjana XC

HDSGF HANDBALL TOURNAMENT

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 D.Kamala VIII C U-14 GIRLS I Place HDSGF Handball Tournament held at L.B. Stadium on 2nd & 3rd September 2013 D.Kamala G.Sahithi G.Hardhika & Vijay Varma VIII K.Varshith Reddy VIII selected for state team which will be held at Chittor
2 K.S.Lakshmi Sankeerthana VIII E
3 Sneha Bhavana VIII B
4 N.Sagarika VIII A
5 S.srithijaa VIII E
6 G.Sahithi VIII B
7 G.Vishnu Priya VIII E
8 M.Divya Sai VIII C
9 G.Hardhika VII B
10 K.Thanvitha VII B
11 K.Yashasvi Rao VII D

INVITATIONAL HAND BALL TOURNAMENT

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 D.Sindhu X B Invitational Tournament I Place Vishal Singh Memorial Hand Ball tournament conducted by Hyderabad Dist held at L.B. Stadium on 26/07/2013 and 27/07/2013
2 C.SuShmitha X A
3 G.Sri Mukhi X B
4 k.Kamalika X D
5 P.Sreya IX B
6 M.Sai Nithya IX C
7 T.Hima Bindu IX C
8 M.Poorvaja IX A
9 I.Bhavana IX D
10 A.Sreshta IX E
11 J.Reshma IX E
12 P.Divya IX B
13 B.Divya IX D
14 B.Sanjana X C

INVITATIONAL HAND BALL TOURNAMENT

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 D.Kamala VIII C Invitational Tournament III Place Vishal Singh Memorial Hand Ball tournament conducted by Hyderabad Dist held at L.B. Stadium on 26/07/2013 and 27/07/2013
2 P.Geethika VIII C
3 K.Naveena VIII C
4 N.Sagarika VIII A
5 S.srithijaa VIII E
6 B.Shreya VIII B
7 K.Srinija VII E
8 K.Yashasvi Rao VII D
9 I.Saditha VII C
10 G.Hardhika VII B
11 N.Chinmai VII C
12 K.Thanvitha VII B

INVITATIONAL HAND BALL TOURNAMENT

S.No Admn.No Student Name Class& Sec Place Venue & Date Remarks
1 3546/04 D.Kamala VIII C II Place Major. Dhyan Chand National Sports Day Celebration Hand Ball Tournament L.B.Stadium 29th August 2013
2 3584/04 K.S.L. Sankeerthana VIII E
3 4152/06 Sneha Bhavana VIII B
4 3771/05 N.Sagarika VIII A
5 4563/07 S.srithijaa VIII E
6 3525/04 G.Sahithi VIII B
7 5465/10 K.Srinija VII E
8 5695/11 K.Yashasvi Rao VII D
9 4666/07 G.Hardhika VII B

HDSGF HANDBALL TOURNAMENT

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 Babith Kumar Konda XI-B U-19 BOYS II Place HDSGF Handball Tournament held at L.B. Stadium on 8th November 2013 Atif Ahmed selected for State level Competition
2 Shanthan Reddy .T XI-B
3 Aditya Dhariwal XI-C
4 Syed Zeeshan Nasar XI-C
5 Danish Lakhani XI-B
6 Raja Prashanth Singh XI-B
7 Atif Ahmed XI-B
8 R.J. Abhinav Srivastav XI-C
9 Prateek Singh Bhou XII-B
10 Mahaveer Jaju XI-C
11 K. Nagarjuna XI-B
12 D.Raja Naidu VII B
13 K. Suman Siddhartha XI-B
SWIMMING
S.NoName of the StudentCl & SecEventPositionVenue & DateRemarks
1MEGHNA SAHA8 C 50 BACK STROKE3RD PLACE WINTER AQUATIC SOUTH ZONE SWIMMING CHAMPIONSHIP HELD AT TRIVANDARAM 22.01.2016 TO 24.01.2016-
2MEGHNA SAHA8 C 100 BACK STROKE3 GOLD and 1 SILVER WINTER AQUATIC STATE SWIMMING CHAMPIONSHIP HELD AT WARANGAL 19.12.2015 TO 20.12.2015 SELECTED FOR NATIONALS WHICH WILL BE HELD AT TRIVENDRAM FROM 22nd to 24th JANUARY.
200 BACK STROKE
400 IM
50 BACK STROKE
3MEGHNA SAHA8 C UNDER 16 200 MTS BACKSTROKE 3RD PLACE CBSE SWIMMING NATIONALS ORGANIZED BY KARAN PUBLIC SCHOOL, MEERUT FROM 16.11.2015 TO 20.11.2015 SECURED BRONZE MEDAL WITH TIMING OF 2.50.59 MILLI SECONDS.
4MEGHNA SAHA8 C 100 BACK STROKE1 GOLD , 2 SILVER & 1 BRONZECBSE SOUTH ZONE SWIMMING TOURNAMENT ORGANIZED BY KUMUDVATHI RESIDENTIAL CENTRAL SCHOOL,SHIVMOGGA FROM 13.10.2015 TO 15.10.2015GOT SELECTED FOR NATIONALS
200 BACK STROKE
50 BREST STROKE
50 BACK STROKE

2015-16

S.NONAME OF THE STUDENTCL&SECEVENTPOSITIONVENUE & DATE
01Meghna SahaVIII -CHDSGF State level Swimming4 Gold medalsGHMC , Swimming pool Secundrabad on 1st May, 2015.

2014-15

CBSE SOUTHZONE SWIMMING COMPETITION

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
01 Meghna Saha VII Swimming Competition 2 Silver Medal CBSE Southzone Swimming Selected for the CBSE National Swimming Competition which will be held at Vadodara.

HDSGF Swimming Competition

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
01 Meghna Saha VII Swimming Competition Medal Hyderabad Selected for the state level Swimming Competition.

ASSOCIATION SWIMMING COMPETITION

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
01 Meghna Saha VI B 50 mts back stroke I Place 30th Sub-Junior Inter District Aquatic Championship -2013 held at – Warangal On 5th May 2013 Selected for National Champion Ship to be held at Goa Date:20th June to 23rd June
100 mts back stroke I Place
4×50 mts Free style relay I Place
50 mts breast stroke II Place
200 mts individual Medley II Place
4×50 mts Medley Relay II Place

INVITATIONAL SWIMMING COMPETITION

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
01 A.S.P.Dhanya VI B 50 mt Brest stroke II Place Invitational Tournament held at jubilee hills International center 9th June.

INVITATIONAL SWIMMING COMPETITION

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 Shambavi.T VIII E 50 mt freestyle I Place Oakridge International school 'Treasure fest' 21/08/2013
2 50 mt Brest stroke III Place
3 N.Venkat Ashish X C 50 mt freestyle III Place
KARATE

KARATE ASSOCIATION COMPETITION

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 S.V.Harsh Vardhan VII- A Kata I Place AP. State Open to all style Marshal arts champion ship (conducted by Dragon Budokan Karate Do Association held at Vanaparthi)on 28thJuly 2013
2 Kumite II Place
3 Teamkata II Place
4 K.J.N.V.Jyothsna IX – B Kata I Place
5 Kumite II Place
6 Teamkata II Place
7 Sri Krishna Saranala IX – B Kata III Place
8 Kumite I Place
9 Teamkata I Place

KARATE INVITATIONAL COMPETITION

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 B.Jatin Raj V Kata II Place 1st S.K. Memorial Karate Championship held at Hyderabad 1st September 2013 K.Harshavardhan Won Overall Championship in Kumite
2 Kumite III Place
3 K.Harshavardhan VII Kata I Place
4 Kumite I Place
5 Team Kata III Place
6 G.Hrishikeshan VII Kumite II Place
7 Team Kata II Place
GYMNASTICS

GYMNASTICS ASSOCIATION COMPETITION

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 B.Nikhil Narayana Murthy VI Vaulting III Place Hyderabad Dist Gymnastics Association competition Held at Vijayanagar colony GHMC on 18/08/2013
2 E. Rathan Raja IV Floor Exercise III Place
3 K.Bhavya Manasa VI Floor Exercise III Place
CRICKET

HYDERABAD DISTRICT SCHOOL GAMES FEDERATION CRICKET

S.NoName of the StudentCl & SecEventPositionVenue & DateRemarks
1G.SAMANVITH 8 C UNDER 14 BOYS-HYDERABAD DISTRICT SCHOOL GAMES FEDERATION CRICKET SELECTION HELD AT HPS BEGUM PET ON 31.10.2015 SELECTED FOR DISTRICT TEAM
2S.SUHAS REDDY9 CUNDER 17 BOYSHYDERABAD DISTRICT SCHOOL GAMES FEDERATION CRICKET SELECTION HELD AT HPS BEGUM PET ON 31.10.2015SELECTED FOR DISTRICT TEAM
3P.NIRBHAI SAI REDDY 10 C UNDER 16 H.C.A STATE MEET HELD AT VIJAYAWADA FROM 18.12.2015 TO 24.12.2015 SELECTED FOR STATE TEAM

UNDER 17 CRICKET TEAM

S.NoName of the StudentCl & SecEventPlaceVenue & DateRemarks
1K. Prajwal (captain)X CCRICKET U-17 - Banglore&25/11/2014 to 08/12/2014” got selected for Hyderabad state team and is playing matches at Banglore”
2Nirbhay Sai Reddy IX C

HDSGF UNDER 14 CRICKET (BOYS)

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 Ajay Goud VIII A UNDER 14 Boys Open Selection HDSGF Under 14 Cricket Tournament held at HPS Begumpet Ground Secunderabad on 29/08/2013 Ajay Goud got selected for Hyderabad team

GLENDALE ACADEMY INTER SCHOOL TOURNAMENT

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 K.Prajwal IX C Open Inter School -Glendale Academy August September & October Won The Man of the Series
CHESS 2016-17
S.NoName of the StudentCl & SecEventPositionVenue & DateRemarks
1 G.Sri Chandana IX-C Chess WinnerOn 08 May, 2016 to13-May, 2016.Brilliant School, Hyderabad.-
RunnerOn 14 May, 2016 to15-May, 2016.Brilliant School, Hyderabad.
RunnerOn 08 May, 2016 to13-May, 2016.Brilliant School, Hyderabad.
RunnerOn 04 June, 2016 to5-June, 2016.TKR College, Hyderabad.
WinnerOn 11 June, 2016 to12-June, 2016.Brilliant School, Hyderabad.
RunnerOn 16 June, 2016.Hyderabad Chess Academy, Hyderabad.
WinnerOn 02 July, 2016 to 04 July, 2016.Vasavi Kalyana Mandapam, Hyderabad.
RunnerOn 10th July, 2016. Brilliant School, Hyderabad.
WinnerOn 22 July, 2016. St Joseph Public School, Habsiguda, Hyderabad
Third PlaceOn 03-08-2016 to 06-08-2016.YMCA Narayanaguda, Hyd.
WinnerOn 12,13 Aug,2016,Rice Mill Auditorium,Miryalaguda.
2G. Srishanthi II-EChessRunnerOn 08 May, 2016 to13-May, 2016.Brilliant School, Hyderabad. -
RunnerOn 16 June, 2016.Hyderabad Chess Academy, Hyderabad.
Third PlaceOn 16 June, 2016.Hyderabad Chess Academy, Hyderabad.
WinnerOn 11 June, 2016 to12-June, 2016.Brilliant School, Hyderabad.
WinnerOn 02 July, 2016 to 04 July, 2016.Vasavi Kalyana Mandapam, Hyderabad.
WinnerOn 10th July, 2016.Brilliant School, Hyderabad.
Third PlaceOn 10th July, 2016.Brilliant School, Hyderabad.
WinnerOn 10th July, 2016.Secundra Public School, and Secundrabad.
Third PlaceOn 12,13 Aug,2016,Rice Mill Auditorium,Miryalaguda
3K.Uma Shreeya VII-BChessRunnerOn 03-08-2016 to 06-08-2016.YMCA Narayanaguda, Hyd. -
CHESS
S.NoName of the StudentCl & SecEventPositionVenue & DateRemarks
01 G.Sri ChandanaVIII -C Chess II PlaceDPS ,Nacharam on 2nd and 3rd May,2015-
02 M. Sai Rohan ChowdaryVI-F Chess I PlaceMahaboobia College ,Patny circle, Secunderabad.Sai Rohan selected for state level chess tournament which will be held at Adilabad in June, 2015.
Sai Rohan also going to participate in National level chess tournament to be held at Pondicherry in July, 2015.

R.R.DISTRICT CHESS ASSOCIATION

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 K.Uma Shreeya V U-11 Girls II Place Ranga Reddy District Chess Association Under 11 Chess Tournament
2 B.Preetham Reddy V U-11 Boys II Place

Inter School District Level Chess Tournment

S.NoName of the StudentCl & SecEventPlaceVenue & DateRemarks
1Rohan chowdary V FCHESSWon Medals“Inter school District level chess Tournament”
2V.sai snehaVI B
3VishnuPreetamVI
4Uma SreyaVI D

INVITATIONAL CHESS TOURNAMENT

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 K.Uma Shreeya V U-11 Girls II Place Brahmam Talent School Inter School Chess Tournament
TABLE TENNIS 2016-17
S.NoName of the StudentCl & SecEventPlaceVenue & DateRemarks
1U.Preethi V-CTable TennisWinnerOn 08-08-2016 to 10-08-2016.St Pauls High School,Hyd-
Third PlaceOn 25 to 27 Aug,2016 Hyd District State Ranking Table Tennis Tournament.
TABLE TENNIS

CHIREC FEST

S.NoName of the StudentCl & SecEventPlaceVenue & DateRemarks
1 P.MrudulaX CTABLE TENNISRUNNER CHIREC FEST -
2B.Divya X C
3G.Sai Nikhita XI C
SKATING

INTER DISTRCT SKATING TOURNAMENTORGANIZED BY HDSGF

S.NoName of the StudentCl & SecEventPositionVenue & DateRemarks
1LAKSHMI SAHASRA 5ATIME TRIAL2 GOLD AND 1 SILVER FROM 24.12.2015 TO 25.12.2015 SELECTED FOR NATIONAL SWHICH WILL BE HELD AT PUNE FROM 15th JANUARY
ROAD RACE 1000 Mtr
ELIMINATION ROUND 1000 Mtr
Others

Firing 2016-17

S.NO.Name of the studentClass& SecEventPositionVenue & DateRemark
1K.Uday KiranIX-CFiringGold Medal20-05-2016 to 29-05-2016 2(T)Bn NCC ,Secundrabad Shantiniketan High School,Rampally , RR Dist.-
2G.Samanvith IX-CSilver Medal
3G Akshit Varma IX-CHospitalitySilver Medal
4A Kodanda Rama RajuIX-A Silver Medal
5K.Uday KiranIX-CTent Lay out Second Place
6G.Samanvith IX-C
7G Akshit Varma IX-C
8A Kodanda Rama RajuIX-A
9G.Srikar VijayIX B
10EVS SumanthIX B
11G Mohammed ZaidIX B
12Mohammed AayanIX B
13V Rohith GaneshIX B
14B.Rohan ReddyIX B
15P.Sai Jagadish IX C
16Aaryaman SharmaIXD
ARCHERY

RAJENDRA ACADEMY

S.NoName of the StudentCl & SecPositionVenue & DateRemarks
1KJVN. HarshavardhanIXII Place Rajendra Academy Moradabad, U.P April,2015 Our School team bagged team championship. II Place
2Aakaash XII Place
3Abhishek .NVIII AII Place
4KJNV. JyotsnaXII Place

HDSGF Archery Competition

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 K.J.V.N.Jyotsna IX Archery Won Medals Nampally Exibition at Nampally 5 students were selected for state level tournament & Our School Team bagged Overall Champion ship
2 K.Harshavardhan VII
3 Poorvaja X
4 Akshita V

HDSGF Archery Competition

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 Ashish X U/17 Boys Recurve 2nd Place Nampally Exibition Ground 11th Sept 2013 5 students were selected for state level tournament
2 Abhishek VI U/14 Boys Recurve 1st Place
3 Jyothsna VIII U/17 Girls 2nd Place
4 Aakash VII U/14 Boys Recurve 3rd Place
5 Harsha Vardhan VI U/14 Boys Indian Row 3rd Place
VOLLEY BALL
S.NONAME OF THE STUDENTCL&SECEVENTPOSITIONVENUE & DATEREMARKS
1N.DEEPAKIX-AVOLLEYBALL1ST BISON TRAINING GROUNDS, Secundrabad, on 05th of June, 2015.Our Boys’ Team got 1st place in the Volleyball tournament.
2K.MANEESHIX-C
3K.RAVI KISHOREIX-C
4A.KARTHIKIX-A
5K.THRIBHUVANIX-D
6A. JASHWANTHIX-A
7A.RISHAB SHIV TEJIX-D
8B.SAI ROHANIX-A
9M. SAI ANUDEEPIX-E
10M.LOKESHIX-B
YOGA 2015-16

YOGA

S.NoName of the StudentCl & SecPositionVenue & DateRemarks
1Pranathi GuntupalliVIII CII Place21st June 2015INTERNATIONAL YOGA DAY
LAWN TENNIS 2016-17
S.NoName of the StudentCl & SecEventPositionVenue & DateRemarks
1Rohan KavaliVII-FTennisWinner28-06-206, Aaryasamaj Tennis Academy, Begumpet, HYD. -
2Varun Golusupudi VII-D
LAWN TENNIS 2015-16
S.NoName of the StudentCl & SecEventPositionVenue & DateRemarks
01 Dhriti kapoorVIII BTelangana State level Tennis 2 Silver, medalsL.B.Stadium ,Hyderabad on 1stJan, 2015.-
02 Dhriti kapoorNational level Tennis 1 Gold Medalon 1st February, 2015.Gulburga,KarnatakaNational level medal
LAWN TENNIS 2014-15

HDSGF TENNIS TOURNMENT

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
01 Dhrithi Kapoor VII Singles Runnerr L B Stadium Selected for State level Tournament

CBSE SOUTH ZONE TENNIS COMPETITION

S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
01 Dhrithi Kapoor VII CBSE Tennis Double II Runner Akash International school -Bangolore.
02 Akshita Goud
LAWN TENNIS 2013-14
S.No Name of the Student Cl & Sec Event Place Venue & Date Remarks
1 M. Sai Nikhil XII stood in Lawn Tennis National Rank 33 ITF Rank 750.